Show/Hide Toolbars

Hitta kursvinnare - Hjälpmanual

Navigation: Urval/Sök

Sökfilter och jämförelser

Scroll Föregående Topp Nästa Fler

Varje filter i sökrutan består av ett fält, en operator och ett värde eller en annan kolumn att jämföra med.
Nytt sökfilter öppnas när du klickar på "Filter+".

 

Urval_chips_jamforelse

 

Fält

Den vänstra delen väljer vad som ska filtreras: ett nyckeltal, en TA-indikator, en formation, en signal eller en strategi. Indikatorer med parametrar visas med sina inställningar, till exempel RSI (14).

 

Operator

För tal finns >=, >, =, !=, <, <= samt mellan och från-till. För indikatorer finns dessutom historikoperatorerna korsat upp över, korsat ned under, är stigande och är fallande. De jämför dagens värde med föregående period och visas som en symbol i filtret i stället för text.

 

Värde eller jämförelse

Normalt anger du ett tal. Kryssa i Jämförelse för att i stället jämföra med en annan kolumn, kurs, eller vanliga medelvärden.
Exempel: Kurs korsat upp över MA (200), eller MA (50) > MA (200).

 

Urval_filterpopup

 

Av och på

Bocken i filtret avgör om det används vid Sök. Ett avbockat filter ligger kvar i sökrutan så att du snabbt kan slå på det igen. Krysset tar bort filtret.

 

Signaler och strategier filtreras på sitt resultat, till exempel Signal = Köp. Se Signaler och Strategier.